Rozchodnice růžová – adaptogen vonící po růžích

Skvělá Rhodiola Rosea

Síla z hor!
Přemýšlela jsem, o čem vám napíšu tentokrát! A vybrala jsem Rhodiolu Roseu, lidově známou jako Rozchodnici růžovou anebo také Zlatý kořen!

Je to šikovná rostlinka a hodně mi pomohla v procházce nelehkým obdobím! Byla jsem slabá psychicky i fyzicky a potřebovala trochu „nakopnout“.

To zná asi každý, takové to ustrnutí v jednom bodě, kdy se všechno zdá být těžké a nic moc se nám nechce! A protože miluju kvalitu, pátrala jsem dlouho po něčem, co mi neublíží, čím nezatížím své tělo a co mi dodá trochu té životní šťávy! Voilá – Rhodila Rosea se ukázala být skvělou volbou!

Pojďte se přesvědčit!

Rostlinko, představ se

Rozchodnice růžová je malá tučnolistá rostlinka, která je už od nepaměti známá svými blahodárnými účinky, které v posledních letech potvrzuje i věda. Růžová proto, že její oddenek intenzivně voní po růžích. No, řekněte – může něco takového někomu ublížit? 🙂

Její pravou domovinou je Dálný Východ – převážně Sibiř a hojně rozšířená je také v oblastech Mongolska. Z toho už je patrné, že si jí daří především ve vysokých nadmořských výškách. Horská bylinka roste vzácně i u nás, ale je chráněna zákonem. Tak netrhat! 🙂

Říká se, že „kdo pije čaj z rozchodnice růžové, může se dožít více než sta let“. K léčbě se využívají nejvíce oddenky a kořeny, které obsahují léčivé glykosidy, flavanoidy (látky známé svými antioxidačními vlastnostmi), cukry a organické kyseliny (citrónovou, jablečnou, jantarovou, šťavelovou a další).

Označení ADAPTOGEN rozchodnice získala právem a začíná být o ni stále větší zájem!

Adaptogen – co to je?

Adaptace = přizpůsobení

Adaptogen je rostlinný produkt, který zvyšuje odolnost organismu při stresových a zátěžových situacích a posiluje imunitní systém! V praxi to také znamená, že nám napomáhá navracet se do rovnováhy a díky tomu se lépe vyrovnat s náročnými životními situacemi!

Adaptogen musí splňovat přísná kritéria:

 • Musí mít jen minimální nepříznivé působení na funkce organismu
 • Musí zvyšovat odolnost organismu proti nepříznivým vlivům nikoliv specifickým účinkem, ale prostřednictvím široké škály fyzikálních, chemických a biochemických faktorů
 • Musí mít celkově normalizující účinek, zlepšující všechny stavy a nezhoršující žádný z nich

Je Rhodiola i pro VÁS?

Úplně laicky – jak bych to řekla kámarádům v jedné větě u kávy – Rozchodnice růžová je super pro všechny, kteří jsou ve stresu a potřebují získat více síly a životního elánu!

Hojně ji využívají jak sportovci pro podání lepších výkonů a růst svalové hmoty (díky novotvorbě bílkovin), tak i ti, kteří čelí fyzickému a duševnímu vyčerpání. V dnešní zrychlené době, kdy je kladen vysoký důraz právě na efektivitu a jsme často vystavováni nadměrnému stresu, zdá se mi být ideálním doplňkem stravy snad pro každého!

Sepsala jsem vám jen stručný výčet jejích účinků! Je to zkrátka životabudič, jak se patří! Co myslíte?

 • Působí příznivě proti stresu a depresi a zlepšuje duševní funkce. (někdy bývá označována také jako přírodní antidepresivum)
 • Má povzbuzující a stimulační účinky a zvyšuje sportovní výkonnost
 • Celkově posiluje imunitu
 • Harmonizuje tělesné funkce
 • Má silné antioxidační účinky na úrovni buněk
 • Přirozeně napomáhá tělu navracet se do rovnováhy
 • Zlepšuje sexuální funkce
 • Nemá vedlejší účinky

Jak Rhodiolu užívat

Vyčerpání

Když už mi bylo fakt ouvej (v návaznosti na úvod), dala jsem na své kamarády, kteří už s ní měli zkušenost a koupila si doplňek stravy od značky Viridian také. V balení bylo 90 kapslí, a jelikož jsem brala dvě tabletky denně, vydrželo mi zhruba měsíc a půl. Po dobu tří měsíců jsem ji tedy poctivě užívala a to tak, že jsem jednu tabletku zapila ráno na lačno před snídaní a druhou zhruba hodinku před posledním jídlem.

Večer už bychom ji brát neměli z důvodu jejích povzbuzujících účinků – pokud tedy plánujete v noci spát! 🙂 🙂

Nebylo to tak, že bych po polknutí tabletky okamžitě zaznamenala příval síly, ale každým dnem jsem pociťovala, že je mi o trochu lépe! Účinek Rhodioly byl pozvolný, za to trvalý a opravdu jí vděčím za šťastný restart, návrat ke cvičení a psychické pohodě!

Samozřejmě – nikdy to není jen o léčivém účinku bylinky, na který se máme zázračně spoléhat, zatímco dál ležíme v posteli, ale v kombinaci s novými návyky a mentální hygienou, je voňavá Rhodiola užitečným pomocníkem a skvělou podporou!

Sport

Pokud ji chcete využít k podání lepších fyzických výkonů, pak je vhodné zapít kapsli přímo před tréninkem. Dostanete tak do sebe 380 mg účinné látky! A neobsahuje kofein!

Rhodiolu seženete také v podobě tinktury!

Po studiu a sepsání článku docházím zas a znovu k závěru, že je prostě božská a je na čase opět využít preventivně její sílu!

A co VY? Jaké jsou vaše zkušenosti? Podělte se s ostatními v komentářích.

Tématicky se loučím s přáním rovnováhy ve všech životních oblastech! 🙂

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.


>