Rozchodnice – bylinka pro vaši odolnou imunitu a rovnováhu

Skvělá Rhodiola Rosea

Síla z hor!

Přemýšlela jsem, o čem vám napíšu tentokrát! A vybrala jsem Rhodiolu Roseu, lidově známou jako Rozchodnici růžovou anebo také Zlatý kořen!

Je to šikovná rostlinka a hodně mi pomohla v procházce nelehkým obdobím! Byla jsem slabá, psychicky i fyzicky, a potřebovala trochu „nakopnout“.

To zná asi každý, takové to ustrnutí v jednom bodě, kdy se všechno zdá být těžké a nic moc se nám nechce! A protože miluju kvalitu, pátrala jsem dlouho po něčem, co mi neublíží, čím nezatížím své tělo a co mi dodá trochu té životní šťávy! Voilà – Rhodila Rosea se ukázala být skvělou volbou!

Pojďte se přesvědčit!

rhodiola-rostlina

Rostlinko, představ se

Rozchodnice růžová je malá tučnolistá rostlinka, která je už od nepaměti známá svými blahodárnými účinky, které v posledních letech potvrzuje i věda. Růžová proto, že její oddenek intenzivně voní po růžích. No, řekněte – může něco takového někomu ublížit? 🙂

Její pravou domovinou je Dálný Východ – převážně Sibiř a hojně rozšířená je také v oblastech Mongolska. Z toho už je patrné, že si jí daří především ve vysokých nadmořských výškách. Horská bylinka roste vzácně i u nás, ale je chráněna zákonem. Tak netrhat! 🙂

Říká se, že „kdo pije čaj z rozchodnice růžové, může se dožít více než sta let“. K léčbě se využívají nejvíce oddenky a kořeny, které obsahují léčivé glykosidy, flavanoidy (látky známé svými antioxidačními vlastnostmi), cukry a organické kyseliny (citrónovou, jablečnou, jantarovou, šťavelovou a další).

Označení ADAPTOGEN rozchodnice získala právem a začíná být o ni stále větší zájem!

rochodnice-ruzova

Adaptogen – co to je?

Adaptace = přizpůsobení

Adaptogen je rostlinný produkt, který zvyšuje odolnost organismu při stresových a zátěžových situacích a posiluje imunitní systém! V praxi to také znamená, že nám napomáhá navracet se do rovnováhy a díky tomu se lépe vyrovnat s náročnými životními situacemi!

Adaptogen musí splňovat přísná kritéria:

 • Musí mít jen minimální nepříznivé působení na funkce organismu 
 • Musí zvyšovat odolnost organismu proti nepříznivým vlivům nikoliv specifickým účinkem, ale prostřednictvím široké škály fyzikálních, chemických a biochemických faktorů
 • Musí mít celkově normalizující účinek, zlepšující všechny stavy a nezhoršující žádný z nich

Je Rhodiola i pro VÁS?

Úplně laicky – jak bych to řekla kamarádům v jedné větě u kávy – Rozchodnice růžová je super pro všechny, kteří jsou ve stresu a potřebují získat více síly a životního elánu!

Hojně ji využívají jak sportovci pro podání lepších výkonů a růst svalové hmoty (díky novotvorbě bílkovin), tak i ti, kteří čelí fyzickému a duševnímu vyčerpání. V dnešní zrychlené době, kdy je kladen vysoký důraz právě na efektivitu a jsme často vystavováni nadměrnému stresu, zdá se mi být ideálním doplňkem stravy snad pro každého!

rhodiola-viridian

Sepsala jsem vám jen stručný výčet jejích účinků! Je to zkrátka životabudič, jak se patří! Co myslíte?

 • Působí příznivě proti stresu a depresi a zlepšuje duševní funkce. (někdy bývá označována také jako přírodní antidepresivum) 
 • Má povzbuzující a stimulační účinky a zvyšuje sportovní výkonnost
 • Celkově posiluje imunitu
 • Harmonizuje tělesné funkce
 • Má silné antioxidační účinky na úrovni buněk
 • Přirozeně napomáhá tělu navracet se do rovnováhy
 • Zlepšuje sexuální funkce
 • Nemá vedlejší účinky

Jak Rhodiolu užívat

Vyčerpání

Když už mi bylo fakt ouvej (v návaznosti na úvod), dala jsem na své kamarády, kteří už s ní měli zkušenost a koupila si doplněk stravy od značky Viridian také. V balení bylo 90 kapslí a jelikož jsem brala dvě tabletky denně, vydrželo mi zhruba měsíc a půl. Po dobu tří měsíců jsem ji tedy poctivě užívala a to tak, že jsem jednu tabletku zapila ráno na lačno před snídaní a druhou zhruba hodinku před posledním jídlem.

Večer už bychom ji brát neměli z důvodu jejích povzbuzujících účinků – pokud tedy plánujete v noci spát! 🙂 🙂

Nebylo to tak, že bych po polknutí tabletky okamžitě zaznamenala příval síly, ale každým dnem jsem pociťovala, že je mi o trochu lépe! Účinek Rhodioly byl pozvolný, zato trvalý a opravdu jí vděčím za šťastný restart, návrat ke cvičení a psychické pohodě!

Samozřejmě – nikdy to není jen o léčivém účinku bylinky, na který se máme zázračně spoléhat, zatímco dál ležíme v posteli, ale v kombinaci s novými návyky a mentální hygienou, je voňavá Rhodiola užitečným pomocníkem a skvělou podporou!

Sport

Pokud ji chcete využít k podání lepších fyzických výkonů, pak je vhodné zapít kapsli přímo před tréninkem. Dostanete tak do sebe 380 mg účinné látky! A neobsahuje kofein!

Rhodiolu seženete také v podobě tinktury!

Po studiu a sepsání článku docházím zas a znovu k závěru, že je prostě božská a je na čase opět využít preventivně její sílu!

rhodiola-rosea

A co VY? Jaké jsou vaše zkušenosti? Podělte se s ostatními v komentářích.

Tématicky se loučím s přáním rovnováhy ve všech životních oblastech! 🙂

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.


>