Konopná semínka pro svaly a zdraví

Konopí je opravdu kouzelná rostlinka a všechno, co na sobě nese je pro člověka užitečné. Až neskutečně! Dá se z ní zužitkovat naprosto vše. Vyrábí se z ní stavební materiál, látky, pohonné hmoty, léčivé masti, oleje a mnoho dalšího.

Já bych se teď v tomto článku chtěla zaměřit na semínka z konopí a konkrétně na jejich nutriční hodnoty a využití v kuchyni. Pokud jste je ve zdravé výživě míjeli už hodně krát, ale nevěnovali jste jim mnoho pozornosti, tak určitě zbystřete!

Zdroj: shutterstock

Mají přínos pro všechny, ale vzhledem k tématickému zaměření těchto stránek, tedy k veganské sportovní stravě, bych chtěla vyzdvihnout jejich přínos především pro tuto skupinu, tedy pro sportující vegetariány, vegany. Ale samozřejmě, i pokud jimi nejste, ale rádi si obohatíte jídelníček o nové zdravé potraviny, pak jsou konopná semínka zajisté i pro vás!

V čem tedy vynikají?

- nejvyšší obsah rostlinných bílkovin ze všech oříšků a semínek 30%
- bílkovina složená ze všech 21 aminokyselin včetně 9 esenciálních, které si tělo neumí samo vyrobit
- obsah železa - 33% doporučené denní dávky ve 100g, což je více jak 3x více oproti stejnému množství hovězího masa a stejně jako v hovězích játrech, která se považují za jeden z jeho nejbohatších zdrojů
- obsah dalších důležitých minerálů: vápník, fosfor, hořčík, zinek, měď, mangan
- bohatá na esenciální mastné kyseliny Omega 3 a 6 v ideálním poměru

Tak a co to tedy znamená v praxi? Hlavně to, že pravidelná konzumace konopných semínek v jakékoliv formě posílí váš organismus tím, že mu dodají kvalitní výživu, kterou sportující člověk skutečně potřebuje. Obzvláště pokud chcete budovat svalovou hmotu a zůstat k tomu štíhlí.

Bílkoviny

V souvislosti s rostlinnou stravou je to stále omílané téma, ale já vám ho ráda budu omílat pořád a pořád dokola 🙂 ROSTLINNÁ STRAVA JE BOHATÁ NA BÍLKOVINY - PL-NO-HO-DNO-TNÉ!!. A kdo tomu stále nevěří a chce nějaký příklad, konopná semínka jsou jedním z nich. Nejen, že obsahují velký podíl bílkoviny, ale dokonce té, jak se říká, plnohodnotné, tedy skládající se ze všech kousků skládanky - všech 9 esenciálních aminokyselin, ale i zbylých 12, které si tělo vyrábí samo, ale je určitě ku prospěchu věci, když mu je dodáme dodatečně i stravou. Tyto bílkoviny, potažmo aminokyseliny jsou stavebními kameny nových svalů, které chceme budovat. Proto je tělo pro obnovu, regeneraci a růst nezbytně potřebuje. Takže svaly budou! A i bez masa 😉

Mastné kyseliny

44% konopných semínek tvoří tuk - olej, který obsahuje vysokou hladinu kyseliny gama linoleové a dokonalou rovnováhu mezi esenciálními mastnými kyselinami omega 6 a 3.

Konopný olej přirozeně obsahuje GLA (kyselina gama-linolenová) a kyselinu linolovou, která může být v těle přetvořena na GLA. Tato kyselina má protizánětlivé a regenerační účinky. Má vliv na kvalitu vlasů a nehtů. Uvádí se také pozitivní vliv na pokožku, menstruační obtíže a problémy, udržení funkčnosti a zdraví kloubů, zrychluje regenerací organismu, jenž má vliv na svalový růst.

Využití a konzumace

Semínka

To je samozřejmě taková nejjednodušší varianta. Semínka můžete přidávat, kde se vám zachce. Mají jemnou, oříškovou chuť a hodí se na salát, na ovesnou kaši, do pomazánek, do proteinových tyčinek,...

Konopná semínka můžete sehnat běžně ve zdravé výživě, ale další konopné (a hlavně kvalitní) produkty se už shánějí hůře. Abychom vám to usnadnily, vybraly jsme ty nejkvalitnější a nejlepší, které se dají sehnat i nás i na světovém trhnu a najdete je všechny pohromadě na našem Veganza Store. Jsou to přesně i ty, které používám s největší spokojeností právě já a tak je mám ozkoušené a mohu vám je vřele doporučit. Navíc všechny jsou v RAW a BIO kvalitě.

Máslo

U semínek to však nekončí. Abyste si tu konzumaci ještě zpříjemnili, můžete použít také konopné máslo, které je v podstatě složené také jen ze 100% konopných semínek, ale má jinou podobu - krémovou a roztíratelnou. Což s sebou přináší další možnosti využití. Například namazání na opečený celozrnný toust nebo rýžový chlebíček, potření palačinek, koleček banánu, přísadů do pomazánek z tofu nebo luštěnin,... ve fantazii se v podstatě meze nekladou.

Protein

Tak a teď především pro ty sportovce, kterým jde hlavně o již zmiňované bílkoviny. Konopný protein, také vyráběný čistě jen z konopných semínek, je prášek, ve kterém je redukovaný tuk, ale o to navýšený obsah bílkovin. A to na celých 50%. Ideální je jako přísada potréninkového nápoje ve spojení s kokosovou vodou, rostlinným mlékem nebo ovocem. Přimíchat ho můžete i do kaší, jogurtu nebo použít jako přísadu do proteinových tyčinek. 

Mléko

Zdroj: shutterstock

Mléko z konopí si můžete buďto koupit hotové v krabici (obohacené dále o vitamín D a vápník) nebo si ho můžete vyrobit doma jednoduše rozmixováním semínek ve vodě a následným scezením. Toto mléko je naprosto úžasnou náhradou mléka kravského. Bohaté na všechny prospěšné látky, které samotná konopná semínka obsahují (viz. výše), bez laktózy a bez překyselení a zahleňování organismu. Má krásně bílou mléčnou barvu a smetanovou chuť.

Použít ho můžete všude tam, kde byste použili klasické mléko - na zalití cereálií, do kávy, koktejlů, atd.

Olej

Zdroj: shutterstock

Olej s typickou konopnou chutí, lisovaný za studena se hodí do salátů nebo na dušenou zeleninu. Přidat ho můžete i do pomazánky nebo užívat jako suplement po lžičkách.

V téhle koncentrované formě získáte velkou dávku již zmiňovaných mastných kyselin, které mají širokou škálu příznivých účinků. Pomáhají k efektivnějšímu spalování podkožních tuků, snižování cholesterolu a ke zlepšení funkčnosti kloubů.
Lidé, kteří konopný olej užívají pravidelně, také uvádějí, že zaznamenávají viditelné výsledky na kvalitě pokožky, nehtů a vlasů (především jejich hojnější a zrychlený růst).

Já jsem velký zastánce konopných semínek a proto o nich velice ráda píšu tenhle vychvalující informativní článek. Kolikrát totiž o nějaké potravině slýcháme, jak je zdravá, ale vlastně ani nevíme proč.
Sama je do svého jídelníčku zařazuji pravidelně ve všech zmíněných podobách a nemůžu si je vynachválit. Jak pro jejich chuť, tak pro výsledky ve formě zdraví, kvalitní regenerace a svalového růstu, které mi přinášejí. 


O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.


>