Kakaové boby – nejzdravější čokoláda na světě

Dokonalé kakaové boby

Inspirace z božské hostiny!

KAKAO je pokrmem BOHŮ. To se ví a to se běžně říká a já se tomu vůbec nedivím. Spíše bych se divila, kdybych narazila na někoho, kdo nemá rád čokoládu. Je tu někdo takový?Za každou tabulkou čokolády ale stojí kakaový bob! Bohatý kakaový bob, který se právem řadí mezi superpotraviny.

kakaovy-prasek

Zdroj: Shutterstock

Malé varování úvodem – Hrozí, že se zamilujete ještě víc! 🙂

Pojďte se mnou proniknout do kakaových tajů!

Kde se onen bob vzal a co je zač

Nejdříve tu máme kakaovník. To je středně velký – stále zelený strom, kterému je hezky v tropech. Takže především Jižní a Střední Amerika, ale také Afrika nebo třeba Indonésie. A tady plodí. Plodem jsou jakési „lusky“, ve kterých najdeme kolem třiceti bobíků. A tyto boby – velké asi jako mandlička – jsou jednou z nejkomplexnějších potravin naší planety. Amen!

Malý velký bob

Kakaový bob obsahuje poměrně velké množství tuku, sacharidů a vlákniny. Je to sice malý, ale pěkně našlapaný kousek. Ve 100 gramech napočítáme kolem 350 kalorií. Nám ale stačí jeden jediný, možná dva – takže není důvod se ho bát. Co má pro nás dál? Má vitamíny! Má minerály! A pak konečně i ty látky, které způsobují stav blaženosti a dělají z nás čokoholiky 🙂 Nejvíc super látek má samozřejmě syrový bob jak je. Velká paráda je, že už si je můžeme dopřát i my v našich končinách. Natrefíte na ně ve zdravých výživách a nebo třeba ZDE. Moje nejoblíbenější boby od značky Purasana pocházejí z Peru, jsou neloupané, sušené a 100% BIO! Kvalita!

Tak ukaž, co máš!

Z vitamínů je zde nejvíce zastoupený vitamín C, který plní v těle mnoho důležitých funkcí. Mimo jiné také pomáhá tělu regenerovat po náročných výkonech. O Céčku bez debat – to je super strážce imunity a je třeba ho mít dost!

Dalším ochranným antioxidantem jsou flavonoidy, které regenerují a zpevňují cévy.

A pak tu máme hořčík a já se o něm ráda rozepíšu víc. Proč? Je to totiž jeden z nedůležitějších prvků v lidském těle a kakao je ho plné. Tento minerál má na starost tělesnou a duševní výkonnost, a když ho máme málo, pak i málo zvládneme. Jednoduchá matematika co? Že napomáhá spalování tuků, je jen třešinkou na dortu. A víte co? Hořčíku máme málo! Tak šupejte pro boby a nebojte se zařadit i doplňky stravy! Dalšími cennými minerály jsou železo, draslík, fosfor, zinek a měď. A to je teprve začátek.

Co potřebujeme dál, je také vláknina. To je vlastně látka, která nám pomáhá vyloučit z těla odpad a napomáhá udržovat zdravou váhu. A víte, kde ji najdeme nejvíce? Právě v těch potravinách, které nám dává příroda sama. A to je právě třeba i náš bob! Pomyslně smekám klobouček, protože obsah jeho vlákniny je obdivuhodný!

Až je budete chroupat, mějte na vědomí, že kakaový bob je nejbohatší potravinou na antioxidanty. Ani moje milované borůvky ho netrumfnou.

horka-cokolada

Zdroj: Shutterstock

No, dobrá, tak já už jsem odběhla do spíže pro kousíček kvalitní hořké čokolády! 😀 Blaženost, řeknu vám. 🙂

...A ten božský pocit, který zajisté znáte taky, má na svědomí hladina dopaminu a serotoninu, která se po konzumaci kakaa zvyšuje. A nám je dobře. Je to tak! Přirozené antidepresivum!

Kdysi dávno – tuším že v Mexiku – kakaové boby sloužily dokonce jako platidlo. Říkalo se jim „hnědé zlato“. Já to úplně chápu.

Je to o zvyku

Kakaové boby jsou sami o sobě dost hořké, až nakyslé a možná i trochu slaďoučké. Dají se přirovnat k pravé vysokoprocentní hořké čokoládě. Tady nám jako lahůdka opravdu stačí dva tři kousky a jsme uspokojeni. 🙂 Já občas schroupnu nějaký „ten jeden!":-) u vínka! Drcenými boby se dá ochutit třeba i snídaňová kaše a mnoho dalšího. Mrkněte!

jahlovy-ryzovy-andelsky-nakyp

Kakao

Když se bob semele a odstraní se tuk (kakaové máslo), vzniká prášek a tolik oblíbené kakao. Samozřejmě – je kakao a kakao! Já se chci ale věnovat tomu nejkakaovatějšímu a to jen tomu „stopro“ 🙂 Takový prášek je sám o sobě dost hořký, ale obsahuje právě to, co my chceme. I z pravého kakaového prášku si můžete doma nachystat oblíbený nápoj, který máte – možná tak jako já – spojený s krásným dětstvím! Sladké kakajíčko! Stačí lehce povařit rostlinné mléko (ovesné/rýžové/mandlové,…), mezitím si v mističce smíchat trochu kakaového prášku se sirupem (agávovým/javorovým/rýžovým) a poté tuto směs přimíchat do mléka a trochu pokvrdlat! 🙂 Vualá, kakajíčko třeba ke snídani může být!

nutricni-hodnoty-kakaa

Když se podíváte na etiketu, zjistíte, že je vhodné i pro ty, kteří si hlídají svůj jídelníček. Stačí ho troška a krom již zmíněných super výživových hodnot nám navodí i pocity štěstí a uvolnění. (Všimněte si názvů Katky receptů – to o účincích kakaa vypovídá samo o sobě… 😀 ). Mám dvě oblíbené značky. Kakao od Purasany v raw kvalitě, které koupíte na Storu a nebo kakao od Alnatury k zakoupení v drogeriích DM. Jaké jsou vaše oblíbené značky?

Tak a teď jdeme na chvíli do kuchyně! 🙂 Co říkáte na tyto dezerty?

nebesky-kakaovy-dort
arasidovy-pudink-s-kakaovym-kremem-a-mandlemi

A ještě bych se s vámi chtěla podělit o jeden opravdu zajímavý a netradiční chuťový zážitek. Fazole a čokoláda! Taky jsem nevěřila…dokud jsem neochutnala. Tím mile překvapíte každého a věřte mi, bude chutnat všem!!!! 🙂

fazolove-cokoladove-brownies

Sladká kostička na závěr – čokoláda

Ta pravá. Hořká! Žádná Milka, prosím vás. Tu s klidným svědomím vyměňte za takovou, kterou si zasloužíte. Ráda bych zdůraznila, jak je důležité číst etikety. Víme, že obal snadno prodává, ale nám by mělo jít především o to, aby na prvním místě ve složení byla kakaová hmota, poté kakaové máslo a cukru co nejméně. Rozhodně by neměl být prvním, co ve složení uvidíte! Když už ten svůj super úlovek máte, pak stačí rozbalit, odlomit kousíček, poválet na jazýčku a nechat se unést! Kvalitu poznáte podle toho, že vám ji stačí málo! Málo, které přinese hodně.

A Pokud to chcete ještě čokoládovější, smlsněte třeba tuhle luxusní proteinovou čoko brownies tyčinku od PhD Nutrition a užijte si tuto zdravou čoko dobrotu třeba u skvělého filmu. Navrhuji tématicky film „Čokoláda“ anebo „Karlík a továrna na čokoládu“. V obou filmech navíc hraje v hlavní roli Johnny Depp a to už je vrchol blaha! <3 Pro mě určitě. 🙂

Mějte se krásně a mlsejte zdravě!

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.

  • Reník napsal:

    Ty kakaové boby jsou super, akorát jsem se dívala, že ty od Purasany vycházejí 100g na 85kč, tak jsem pátrala dál a našla Zdravý den kakaové boby – půlkilovka a 100g vychází kolem 40 korun, a to už je rozdíl. A přitom oboje jsou z Peru a v Bio a Raw kvalitě 😉

  • SpiritBoy napsal:

    Můžu se zeptat kolik gramů by měla mít vysokoprocentní čokoláda ve složení v kolonce ( z toho cukry : x ) ?


  • >