Chia semínka

Zprvu jsem k nim byla trochu skeptická. Taková malinkatá šedá semínka bez chuti a zápachu. Raději jsem vždy sáhla po svých oblíbených konopných nebo po nasekaných oříšcích či máku.

Pak jsem o nich ale zase znovu někde četla, jak jsou výživná, zdravá a přínosná především pro sportovce, tak jsem jim dala ještě šanci. No a udělala jsem dobře, protože teď jsem se do nich úplně zamilovala 🙂

chia-pudink

Zdroj: Shutterstock

Z hlediska nutričních hodnot jsou vynikající! 100 g semínek obsahuje 20 g bílkovin a o dost méně tuků, než jiná semínka či oříšky - pouhých 30 g. Zbytek jsou kvalitní sacharidy a vláknina. Té obsahují obzvláště hodně. Díky nerozpustné vláknině mají tu svoji jedinečnou vlastnost, pro kterou si mě získaly. Stačí 3-4 lžíce smíchat s hrnkem tekutiny a nechat odležet (nejlépe přes noc) a vznikne vám úžasná pudinková konzistence! Takže když použijete jako tekutinu nějaké rostlinné mléko, přidáte vanilku, skořici či kakao a na závěr vmícháte nakrájené ovoce, tak máte vynikající svačinku!

cokoladovy-chia-pudink

Tenhle pudink nebo gel, jak chcete, vás skvěle zasytí a zažene chutě na sladké. To hlavně díky tomu, že pomáhá pozvolna uvolňovat energii ze sacharidů. Takže pomáhají i při hubnutí.

Využití:

Další možností je přidání semínek do koktejlu. Bude díky nim krásně hustý a opět více zasytí. 

Stejným způsobem si můžete vyrobit i náhražku vajíčka do různých receptů. Mají také pojivovou vlastnost.

Zkuste si vyrobit přírodní iontový a energetický nápoj. Smíchejte 1:1:1 čerstvý ovocný džus, kokosovou vodu a odvar nebo ještě lépe macerát z kvalitního zeleného čaje. Přidejte 1-2 lžíce chia semínek a popíjejte před zahájením i v průběhu sportovního výkonu. 

chia-seminka-ve-vode

Zdroj: Shutterstock

Skvělý je také chia džem. Stačí rozmačkat ovoce na kaši, například jahody, dosladit stévií či sirupem a přidat chia semínka. Opět nechat odležet, co nejdéle. Můžete ho použít jako klasický džem na opečený toust, palačinky, lívance,...

jahodovy-dzem-z-chia-seminek

Zdroj: Shutterstock

Co obsahují?

Vápník

Semínka chia obsahují až pětinásobek vápníku, než mléko. 

Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny tvoří většinu (60%) z celkového obsahu tuků.

Vláknina

Třetinu hmotnosti semínek chia tvoří vláknina. Obsah rozpustné vlákniny z jejího celkového množství je asi 25%. Dospělá osoba by měla denně přijmout cca 25 – 35 g vlákniny.

Boron

Boron je minerál, který je velmi důležitý pro stavbu kostí. 

Proteiny

Chia semínka jsou bohaté také na proteiny. Ty tvoří asi pětinu jejich váhy. Jsou vhodná pro sportovce, kteří vyvíjejí velkou fyzickou námahu, ale také pro osoby držící dietu a malé děti.

Antioxidanty

Chia semínka obsahují celou řadu antioxidantů, jako jsou vitamíny C a E či skořicové kyseliny. Vitamíny chrání před oxidací omega mastné kyseliny a prodlužují jim tak životnost. Chia semínka jsou známá několikaletou životností, bez toho, aniž by utrpěli ztrátou živin.

Elektrolyty

Aby byla v těle zajištěna správná regulace energie a tok vody skrz buněčné membrány, je třeba pravidelný přísun elektrolytů. V semínkách chia jsou obsaženy elektrolyty jako je draslík, hořčík, sodík a řada dalších. Elektrolyty se z těla dostávají pocením. Semínka chia jsou jejich zdrojem při zvýšené fyzické aktivitě.

chia-seminka

Zdroj: Shutterstock

Dejte jim také šanci 😉

A kde je koupit? Dnes jsou už celkem běžně dostupné ve zdravých výživách a nebo je můžete také pořídit na Veganza Store 😉

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.


>