Pravda o doplňcích stravy

Často se setkávám s názory typu: "Snažím se brát minimum sportovních doplňků, abych si nezatěžoval/a tělo." "Mám teď detox, tak jsem vyřadil/a všechny suplementy, aby se tělo pročistilo." "Zásadně neužívám žádné suplementy, protože nechci zbytečně játra a ledviny ničit chemií." A podobné. Možná jste už tyhle věty taky slyšeli anebo je sami říkáte.

Kde tyhle názory vznikly a jak to doopravdy je?

Temná s​​​​t​​​​​rana

Suplementy neboli česky doplňky výživy jsou jeden velký byznys. Opravdu VELKÝ byznys. Ze všech stran jsme bombardování, abychom užívali tyhle a tyhle pilulky, nápoje, kapsle a prášky, díky kterým budeme konečně silní, štíhlí, veselí a téměř nepřemožitelní. Některé slogany znějí opravdu slibně, nemluvě o krásně vypadajících krabičkách a obalech s blyštivými etiketami a různými efekty. Vídáte také špičkové sportovce a modelky, které drží v ruce tenhle zázrak a slibují vám, že když ho budete pravidelně užívat, budete tak úžasní a dokonalí jako oni.

doplnky-stravy-laborator-fb-nahled

zdroj Shutterstock

Dá se tomu věřit? Na to je těžké odpovědět. Ale bohužel ve většině případů zní odpověď NE. Protože je to prachsprostá lež, za kterou vězí jen obrovské peníze nějaké společnosti, která si mne ruce nad vaší naivitou, když jim jejich propagaci baštíte a utrácíte tak nemalé peníze za jejich produkty. A některé jsou opravdu drahé. Ještě aby ne, když jejich výrobce musí zaplatit masivní reklamu, ony sportovce a modelky, aby opakovali jejich slogany a pak taky na výrobu těch efektních obalů, které se tváří, jako by se v nich ukrývalo zlato a diamanty. To je to hlavní, za co vy platíte. Až pak malá částka je za vlastní produkt, jehož účinnost je pochybná. Existuje spousta kliček v zákonech, které umožňují těmto výrobcům tvrdit o svých produktech, že obsahují určité látky a pak vyzdvihovat jejich blahodárné účinky, přestože jsou ve výrobku obsažené v pidi množství, a/nebo jsou to syntetické, levně vyráběné, neúčinné až toxické formy.

Světlá stran​​​​a

Je tu ale však druhá strana... Někdo to může myslet opravdu vážně. Opravdu vyrábí výživové doplňky na základě reálných vědeckých výzkumů, laboratorních testů, praktických poznatků. Věnuje spoustu energie hledání nejlepších zdrojů pro výrobu, vyvíjí výrobní technologii a vše dělá krok po kroku s maximálním úsilím, pečlivostí, zodpovědností a svědomitostí. Ne(jen) proto, aby si narval kapsy, ale aby opravdu pomohl lidem k lepším sportovním výsledkům, zdraví a spokojenějšímu životu.

A nejenže to někdo může dělat, ale díky bohu, opravdu pár takových výjimečných společností existuje!

Takoví výrobci většinou nemají luxusní barevné obaly, billboardové reklamy, ohromné stánky na výstavách a veletrzích a nevyvolávají kolem sebe poprask. Proč? Protože peníze investují do poctivé kvality a dalších výzkumů, aby své produkty stále zdokonalovali. Aby mohly cenově konkurovat podvodnické konkurenci, nemohou logicky vyvíjet takové peníze do reklamy.

Není to ale většinou jejich slabina. Protože oni se nemusejí lidem vnucovat, aby si zajistili prodeje. Spokojenost zákazníků s kvalitními produkty a reálné výsledky dělají reklamu samy.

Bohužel tu první skupinu tvoří většinové procento doplňků výživy na trhu (peníze vládnou světu a lidská chamtivost nezná mezí). Pokud nejste zkoumaví a více se necháte při výběru těchto doplňků ovlivnit reklamními slogany než reálným průzkumem, dost pravděpodobně se vám dostane do rukou produkt, který obsahuje spoustu chemie a odpadních látek a jen velmi malý podíl těch účinných, ne-li žádných. Pokud se začnete suplementy zabývat do hloubky, nastudujete si jejich chemické a fyziologické účinky a naučíte se rozlišovat přirozené, tělu vlastní formy od těch syntetických a zdraví škodlivých, máte vyhráno a nikdo vás už nemůže obelstít.

Brát suplemen​​​​ty neb​​​​o ne?

co-je-v-pilulce

zdroj Shutterstock

I když jsou to různé prášky, pilulky a tabletky, nenechte se mýlit. S chemickými léky nemají nic společného. Jsou to většinou látky, které se přirozeně vyskytují v naší stravě a/nebo v našem těle nebo jsou to výtažky z bylin. Zmást vás také mohou cizími názvy, jako jsou antioxidanty, aminokyseliny, adaptogeny, fytochemikálie, cheláty a podobně. Člověk, který se v téhle chemické sféře nepohybuje, může cizí názvy vnímat jako něco nepřátelského, čemu by se měl vyhýbat. Není tomu ale vůbec tak. Chemický název nerovná se vždy škodlivá chemie. Naopak žijeme v náročné době, naše strava je ochuzená o mikronutrienty (vitamíny, minerály), jsme vystaveni stresu fyzickému i psychickému, dostáváme se do kontaktu se skutečně škodlivými chemikáliemi, které náš organismus oslabují, dýcháme zamořený vzduch a pijeme znečištěnou vodu. Tím vás nechci strašit, jen chci zdůraznit, že vlivem těchto negativních faktorů se snižuje naše imunita a zvyšuje potřeba určitých látek, jako jsou právě zmíněné mikronutrienty, antioxidanty a další. A obzvlášť, pokud aktivně sportujete, tahle spotřeba se dál ještě navyšuje.

  • Suplementy – doplňky výživy, nemusejí být nutně chemie a zátěž pro tělo, pokud si dokážete vybrat ty skutečně kvalitní a oddělit je od plevu.
  • Vyšší cena, hezký obal a sympatický ambasador neznamenají vždy dobrý výběr.
  • Skutečně kvalitní doplňky výživy nám mohou pomoci upevnit zdraví, podpořit sportovní výkon, zlepšit fyzický i psychický stav ve všech ohledech.
  • Jejich účel není udělat nějaký zázrak, ale pouze dostat tělo do rovnováhy a podpořit jeho přirozené funkce.
  • Určitý výběr z nich by měl pravidelně užívat každý člověk. Rozšířené spektrum pak fyzicky aktivní jedinci – sportovci.

Závěr​​​​

Jaké konkrétní doplňky by to tedy měly být? Co byste měli do suplementace zařadit vy? Jak si vybrat kvalitní značku? Jaké konkrétní benefity můžete očekávat?

Nebojte se 🙂 To všechno rozeberu v dalších pokračováních tohohle tématu. Pokud vám na vašem zdraví opravdu záleží, jde vám o to mít co nejlepší výsledky a chcete své těžce vydělané peníze dobře investovat a ne je jen házet do kanálu (kapes nepoctivých lidí), nenechte si ujít další články 😉 Přijdou už brzy, slibuju!

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.


>