Svačiny pro lenochy

Většina z nás to dobře zná. Přijdete večer domů utahaní z práce, možná jste se ještě přemohli k večernímu tréninku. Hodiny neúprosně hlásí, že večer pokročil a zítra zase brzy vstávat. Jelikož se ale chceme zdravě stravovat, záleží nám na tom, co jíme, a navíc chceme podpořit své sportovní snažení, součástí večerního programu je i příprava svačin na druhý den. Neuspokojíme se s čokoládovou tyčinkou z bufetu nebo bílou bagetou se salámem. V sekci recepty najdete několik tipů na pomazánky nebo jídla, která se hodí jako oběd do práce.

Důležité jsou ale také svačiny mezi jídly, díky kterým udržíte stabilní hladinu cukru v krvi, nebudou vás přepadat záchvaty hladu a udržíte svůj metabolismus stále v chodu.

Pokud máte čas a chcete si pohrát v kuchyni, můžete si udělat některý z koktejlů, proteinové tyčinky nebo nepečený štrůdl z lněných semínek, které naleznete zde na Veganze. Když ale přijde chvíle, kdy nezbývá moc času a únava je silnější, je třeba najít nějaký dobrý kompromis. Přináším vám pár nápadů na svačinky, které si můžete vzít s sebou všude do tašky a jejich příprava vám nezabere víc než 2 minuty.

 • 1 jablko na měsíčky + 1 Pl arašídového másla – měsíčky jablka si máslo nabírejte a baštěte
Jablko-s-oriskovym-maslem

zdroj Shutterstock

 • 1/2 hrušky, 1/2 banánu, 1 Pl tahini – nakrájet ovoce na kostičky do plastové misky, zakápnout tahini, případně posypat skořicí, zavíčkovat, hodit do tašky (nejlépe chutná vychlazené)
 • 1/2 odměrky vanilkové rýžového proteinu, 50ml ovesného mléka, 1Pl mandlového másla, 1/2 banánu, 1/2 jablka – první tři ingredience rozmíchejte v plastové krabičce, přidejte ovoce nakrájené na kostičky, případně posypte skořicí, zavíčkujte, sbalte do tašky (opět skvěle chutná vychlazené)
 • 1/2 čokoládového protein blendu, 60ml rýžového mléka, 1Pl tahini, 1/2 banánu, 1/2 hrušky - první tři ingredience rozmíchejte v plastové krabičce, přidejte ovoce nakrájené na kostičky, případně posypte skořicí, zavíčkujte, sbalte do tašky (opět skvěle chutná vychlazené)
 • 5 datlí + malá hrstka kešu oříšků + malá hrstka banánových chipsů
Zdrave-misticky

zdroj Shutterstock

 • 1/2 salátové okurky + hrst datlí – společně přikusovat (nedivte se, je to výborné!)
 • 1 odměrka rostlinného proteinu + 200ml oblíbeného rostlinného mléka + 200ml vody + 10k stévie + 2 pufírované chlebíčky (rýžové, kukuřičné nebo špaldové) - z prvních 4 ingrediencí udělejte v shakeru koktejl, přelijte do lahvičky, chlebíčky dejte do sáčku či krabičky – pijte a chlebíčky přikusujte
 • 100 g hummusu + 1/2 papriky, 1/2 mrkve – zeleninu nakrájejte na tyčinky, namáčejte do pomazánky
Hummus-zeleninove-tycinky

zdroj Shutterstock

 • 3 Pl ovesných vloček, malý bílý sojový jogurt, 1Pl oříšků, 1 Pl rozinek, 3 jahody nebo trocha borůvek, 2 čl sirupu nebo 8 kapek stévie – všechny ingredience promíchejte v plastové mističce, zavíčkujte a uchovávejte v ledničce (do druhého dne vše v jogurtu krásně změkne a nabobtná, ale stačí i hodina)
 • Malá hrstka loupaných nesolených pistácií + malá hrstka sušených brusinek
 • 200g hedvábného firm tofu + 2 Pl mandlového másla + 4 Pl kakaa + 10k stévie a 1 Pl sirupu nebo třtinového cukru + 1 banán + 2 čl kokosu – vše kromě kokosu a banánu rozmixujte tyčovým mixérem na hladký krém. Do dvou misek nakrájejte napůl banán, přidejte krém a posypte kokosem – výsledkem jsou dvě porce, takže můžete potěšit i partnera 🙂
chia-pudink-ve-sklenicce

zdroj Shutterstock

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.


>