Jak podpořit imunitu v zimním období?

V podzimním a zimním období trápí výraznou část populace oslabená imunita. Papírové kapesníky mizí z obchodů rychlostí světla a zázvorový čaj slazený medem se objeví na stole téměř každého z nás, kdo bojuje právě s nachlazením způsobeným neustálými přechody z tepla do zimy. Někdy jsme nuceni pár dní zůstat v posteli, potit se a čekat, až bude naše tělo zase fit a připravené do běžného režimu. 

V aktuální situaci ve světě je toto dost žhavé téma, proto jsme se rozhodli předat vám pár osvědčených rad a tipů, jak podpořit svou imunitu rostlinnou stravou a zamávat s chřipkou snadno a rychle!

V první řadě je třeba zmínit, že za potravinové doplňky v tomto období lidé často nechávají na pokladnách tisíce zcela zbytečně. Je třeba brát v úvahu, které za to opravdu stojí a které ne. Problematika této sféry je rozmanitá a pro normálního jedince, nezabývajícího se přímo tímto tématem, velice složitá. Mnohem podstatnější informací ale může být to, že někdy stačí začít u přirozených zvyků, které můžeme zařadit na denní bázi a svou imunitu tím značně podpořit! Mnohem důležitější než správný poměr mikronutrientů (vitaminů, minerálů, atd.) je totiž VYVÁŽENÝ A DOSTATEČNÝ PŘÍJEM MAKROŽIVIN (bílkoviny, sacharidy, tuky) a PESTROST STRAVY! Dalším faktorem hrajícím svou roli je DOSTATEK POHYBU. Počítejte se svým přirozeným pohybem, ale nezapomínejte i na pravidelné cvičení, na které jsme vám předali několik tipů v minulém článku. Až budete mít v malíku tyto základní body, můžeme se společně podívat na zmíněné MIKRONUTRIENTY, které vám s vaší imunitou zaručeně pomohou…

nachlazena-zena-pod-dekou

Zdroj: Shutterstock

Vitamin C

Tento vitamin známe asi téměř všichni, a to konkrétně z jednoho důvodu – přispívá k správné funkci naší imunity. Také nám dodává energii a chrání naše buňky před oxidačním stresem. Pokud ho ale chceme tělu dodávat ve formě doplňku stravy, pak velice ale záleží, od jaké značky tento doplněk pořídíme. Zde sledujeme, o jakou formu vitaminu C se jedná a o přesný obsah jednotlivých kapslí. Pokud stojíte o 100% čistost a přírodní původ, bude pro vás náš Vitamin C od značky Viridian jasná volba.

Kdyby byla hladina vitaminu C ve vašem těle nízká, hrozí onemocnění oxidačním stresem, nebo může chybět při různých chemických reakcích, např. při syntéze kolagenu. Při částečném nedostatku vitaminu C dochází k rozvoji nebezpečných změn v těle – zvyšuje se koncentrace škodlivého LDL-cholesterolu, který je rizikový pro srdce a cévy. Také se rozvíjí oxidační stres, který je spoluzodpovědný za vznik chronických zánětů, které jsou příčinou vzniku alergií, depresivních poruch, osteoporózy, opakujících se infekcí, nádorových onemocnění, ale i syndromu vyhoření a chronického únavového syndromu.

Vitamin C se také podává nitrožilně. Vyšších koncentrací nelze dosáhnout vstřebáváním skrz střeva – transportní mechanismus má omezenou kapacitu, po jejím vyčerpání se již další, ve střevu přítomný, vitamin C nevstřebá. Nitrožilní podání tuto limitaci efektivně obchází. Nitrožilně lze podat nárazově vysoké, gramové dávky. Dosažená vysoká koncentrace se do 6 hodin po aplikaci vrací k počáteční hodnotě před infuzí, proto je vhodné infuze opakovat.

vitaminy

Zdroj: Shutterstock

Vitamin D

Tento vitamin samozřejmě čerpáme především ze sluníčka (z UVB záření), bohužel toho ale v zimních měsících příliš k dispozici nemáme, proto je nutné tento vitamin doplňovat. Často se na něj zapomíná, přitom přináší tolik benefitů! Udržuje naše kosti a zuby silné a u dětí zaručí jejich správný vývin, protože vstřebává vápník ze stravy a váže jej v kostech. Také se stará o normální činnost svalů a pomáhá k dobré náladě, která nám občas bez sluníčka může scházet. Ve veganském jídelníčku ho nelze zcela doplnit, proto dáváme palec nahoru za doplnění tabletkami, ideálně opět v té nejčistší rostlinné podobě.

Zinek

Jedná se o minerál, který často schází nejen sportovcům, ale i běžné populaci. Tento minerál se často podává před spaním společně s hořčíkem, protože zvyšuje kvalitu spánku. Mezi jeho další benefity patří funkce antioxidantu, odplavování kyseliny mléčné z krve a podpora hojení jdoucí ruku v ruce se zvýšením imunity. Pokud chcete do svého těla dostávat nejvyšší kvalitu, kapsle rostlinného původu, konkrétně složené ze spiruliny, borůvky a vojtěšky, tak vás rozhodně nezklamou svou čistotou a funkčností. Ať už jste sportovci či ne, tento minerál by ve vašem těle chybět neměl. 

Existuje doplněk, který by zahrnoval vše najednou?

Často lidé udělají první krok, nakoupí si veškeré doplňky, o kterých si přečetli, že by bylo vhodné je zařadit. Pracně si vyskládají své nové přírůstky na poličku, a pak na ně každý den hezky koukají, ale už je neotevřou. Velice častý scénář, kdy lenost přemůže možné i nemožné. Pokud hledáte komplex všeho, který vám zaručí stejný účinek, máme pro vás řešení. Velká část multivitaminů zdaleka neobsahuje vše, co by měla, proto je cesta doplňovat každý mikronutrient zvlášť, ta správná. Přesto existuje veganský doplněk, který splňuje veškeré body našeho seznamu. Multivitamin od značky „LIV BODY“ obsahuje celou škálu základních vitaminů a minerálů, dále obsahuje spirulinu a chlorellu, jablečný pektin, ječmen a chlorofyl pro podporu přirozené energie a vitality a detoxikačních procesů, směs probiotik, omega kyselin, ovoce a zeleniny. Tento multivitamin můžete přijmout společně s jídlem, aby nedošlo k podráždění žaludku a odkaz na něj přikládáme zde:

Jak dále bojovat proti nachlazení?

zena-v-zupanu-u-jezera-v-horach

Zdroj: Shutterstock

Buď se pojďme potit do sauny, nebo se pojďme otužovat a dýchat! Určitě je důležité zmínit, že všechny techniky otužování a dýchání musíme praktikovat v bezpečném a zajištěném prostředí. Při dýchání dochází k hyperventilaci a může dojít k rozhození rovnováhy až omdlení. Vše začíná metodou dýchání, posledním krokem přecházíme k ledové sprše. Nejznámější metodu vymyslel pan Wim Hof, který říká: "Zastavte se, dýchejte a udělejte z chladu svého přítele a učitele!"

Tato metoda je možná lehce netradiční, ale pomalu a jistě ovládá celý svět a vede další a další jedince k zdravému stavu těla i mysli!

O autorovi

    Lucie Varmužová


    >