Italský chléb s olivami a sušenými rajčaty

Pod pojmem kváskový chléb si většina lidí představí tmavou cihlu s nakyslou kváskovou vůní. Ano, to je jeho nejtradičnější podání. S kváskem ale vůbec nejste omezení jen na "racionální pečivo". Můžete s ním udělat i světlejší a měkké chleby, jako dělají třeba Italové. Přesto bude dobře stravitelný a s vysokým podílem vlákniny z celých obilných zrn. Když se tohle provedení snoubí s jemnou chutí a aromatem z oliv a rajčat sušených na slunci, vznikne opravdová delikatesa. Tenhle chléb si nejlépe vychutnáte v kombinaci se sýrem typu mozzarella z kešu oříšků (recept bude brzy), bazalkovým pestem a čerstvými rajčátky. Skutečné blaho po taliánsku!

2 střední bochníky, příprava 10 minut, kynutí 10 hodin, pečení 20 minut

  • 250g pšeničné celozrnné mouky
  • 250g špaldové hladké mouky
  • 300ml vody
  • 60g oliv (zelené, černé nebo oboje)
  • 80g sušených rajčat v oleji
  • 6 PL oleje z rajčat
  • 2 PL kvásku
  • 2 čl soli​

Do velké mísy nalijeme vodu a vmícháme do ní sůl, olej a kvásek, pokrájená rajčata a olivy. Obě mouky promícháme dohromady a přidáme do mísy. Promícháme, aby se vše propojilo do kompaktního těsta a nezůstávala mouka na stěnách. Důkladné hnětení však není třeba. Mísu zabalíme do igelitové tašky a necháme při pokojové teplotě kynout těsto přes noc.

Na druhý den bude těsto hezky nafouknuté. Pomocí stěrky nebo měchačky ho přeneseme na pomoučněnou pracovní plochu a obalíme v mouce, aby se nelepilo. Rozdělíme ho na dva stejné díly. Vezmeme první díl, trochu ho prohněteme a roztáhneme rukama na nudli. Tu přeložíme na půl. Znovu roztáhneme, tentokrát za opačné dva konce a přeložíme. To opakujeme celkem 4x, aby se těsto neroztékalo při kynutí a drželo trochu tvar. Nakonec ho vytvarujeme do oválného bochníčku. To samé provedeme s druhou polovinou. Oba bochníky dáme na plech vyložený pečícím papírem, přes který uděláme vyšší střechu z alobalu. Dostatečně vypoulenou, aby se nepřilepil alobal k chlebům, až vykynou. Necháme takto kynout další 2 hodiny při pokojové nebo i trochu vyšší teplotě. Třeba v blízkosti trouby nebo topení.

20 minut před uplynutím stanovené doby roztopíme troubu na 250 stupňů. Chleby můžete zkontrolovat, když opatrně nahlídneme pod alobal. Před tím, než plech vložíme do trouby, se však ujistíme, že je alobal dobře utěsněný po stranách plechu. Pokud se Vám bochníky slepily a rozběhly do všech stran, vůbec to nevadí. Troubu necháme topit na maximum ještě aspoň 10 minut a až pak do ní vložíme plech s chleby. Troubu nechte rozpálenou na stejnou teplotu, pečte na maximum 10 minut. Poté plech rychle vyndáme. Opatrně, bude opravdu rozpálený! Sundáme alobal a znovu vložíme do trouby. Teplotu stále nesnižujeme. Dopečeme, dokud nezačnou bochníky zlátnout. To je známka, že už jsou dobře propečené. Bude to trvat ještě asi dalších 10 minut. Po vyndání z trouby je přendáme na mřížku a necháme zcela vychladnout při pokojové teplotě. Odkryté, aby se nazapařily. Vůně, která se Vám bude linout po bytě, budete jako v pizzérii 🙂

Nutriční hodnoty – 100 g

Energetická hodnota Kj / Kcal

Bílkoviny (g) 

Sacharidy (g)

Tuky (g)

995 / 237

7

37

6,3

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.

  • Monca93 napsal:

    Ahoj, mohu nahradit tu pšeničnou mouku třeba žitnou? 🙂
    Díky.


  • >