Domácí kvásek

Jak jsme si už řekli ve článku o kváskovém pečivu. Pečení s kváskem je mnohem lepší a zdravější než s klasickým droždím. Přece jenom tradiční postupy našich předků nikdy nepředeženeme. Zaujal Vás tento článek, ale kváskové pečivo není nikde ve vašem okolí k sehnání? A nebo Vás láká upéct si doma svůj vlastní chléb? Máme pro Vás recept, jak si založit vlastní domácí kvásek, ze kterého si pak můžete upéct nejen vynikající chléb, ale také třeba pizzu, buchty nebo koláče!

Příprava 10 minut, kvašení 53 hodiny (2,2 dne)

  • 1/2 sáčku (7,5g) sušeného kvásku (Dm drogerie, zdravá výživa)
  • 250 ml vody
  • 130g celozrnné žitné mouky
  • špetka trpělivosti​

(v 8 hodin ráno) Smícháme v misce sušený kvásek se 150ml vody a 50g mouky, přikryjeme utěrkou, zagumičkujeme a necháme v teple stát. Nejlépe někde u topení. V této teplotě bude kvásek po celou dobu asi tři dny, co bude kvasit a vy ho budete dokrmovat. Je to velmi důležité, aby se mohli kvasinky množit.

Po 11 hodinách (v 19h) přidáme 25g mouky a 25ml vody, důkladně zamícháme. Po 24 hodinách (v 19h) přimícháme 25g mouky. Po 15 hodinách (v 10 hodin dopoledne) přimícháme 30g mouky a 75 ml vody. Necháme prokvasit ještě 3 hodiny (13 hodin).

Hlavně buďte trpěliví, první známky kvašení se objeví až někdy v druhé polovině procesu. Směs bude hezky probublaná a začne zvětšovat objem.

Takto připravený kvásek už můžete rovnou začít používat na pečení.

Uchovávání kvásku

Kvásek uchováváme v ledničce v uzavřené nádobě. Vždy když z něj odebereme na pečení, hned přimícháme 15g celozrnné žitné mouky a 25ml vody a necháme při pokojové teplotě prokvasit asi 6 hodin. Poté znovu dáme do ledničky. Pokud nepečeme víc jak týden, nezapomeneme kvásek dokrmit i tak. Bez dokrmení vydrží v ledničce maximálně týden. Pak už kvasinky nemají co baštit a umřel by nám.

Podělte se s ostatními

Pokud se Vám kvásek povedl a jste ochotní se o něj podělit, zaregistrujte se na www.pecempecen.cz, kde Vás zařadí do mapy a kdokoli si Vás pak bude moci najít a přijít si k vám pro kousek kvásku.​

Související články:

Kvásek – tradiční pomocník našich předků

Celozrnný kváskový chléb šumava

Italský chléb s olivami a sušenými rajčaty​

Původní návod na Vaříme zdravě ZDE.

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.


>