Avokádová nutella

Asi většina z nás si z dětství vzpomíná na tolik oblíbenou nutellu. Lískooříškový kakaový krém namazaný na rohlíku nebo do palačinek je oblíbenou snídaní snad každého dítěte. A co si budeme povídat, ani v dospělosti nás tyto chutě neodrazují. Je to sice dobrota, ale o zdravém jídle se dá těžko mluvit. Ztužené tuky, spousta cukru, uměla aromata.

My však pro Vás máme dobrou zprávu! Ani když se chcete stravovat zdravě, nemusíte si takové slasti odpírat. Zdravou „nutellu“ si můžete vyrobit doma. Stačí 4 ingredience, mixér a výtečná čokoládová pomazánka je hotová raz dva. A podle mě je o moc chutnější a jemnější. Obsahuje méně tuku, který pochází z avokáda, takže je prospěšný, a žádný cukr. Výborně se hodí k čerstvému ovoci, na palačinky nebo do pohárů.

Porce 1-2, příprava 5 minut

Dužinu z avokáda vydlabeme do misky, přidáme ostatní ingredience a umixujeme tyčovým mixérem do hladkého krému. Božky sladká dobrota je na světě!

A ještě pro zajímavost srovnání avokádové nutelly s tou klasickou: Ta naše má téměř 3x méně kalorií, při zachování podobného množství bílkovin, 2,5x méně tuku a téměř 3x méně cukrů. Nutno dodat, že tuky a cukry jsou úplně jiného původu a ty v avokádové nutelle jsou zdraví prospěšné. Tuk v avokádu navíc napomáhá štěpení podkožního tuku a sirup z agáve má nízký glykemický index, takže nezvedá hladinu cukru v krvi. Tím je vhodný i pro diabetiky.

Nutriční hodnoty – 100 g

Energetická hodnota Kj / Kcal

Bílkoviny (g) 

Sacharidy (g)

Tuky (g)

864 / 205,7

4

20,5

12,4

... a pro srovnání klasická nutella:

Nutriční hodnoty – 100 g

Energetická hodnota Kj / Kcal

Bílkoviny (g) 

Sacharidy (g)

Tuky (g)

2270 / 540,5

6

57,3

31,6

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.

10 komentářů

Zanechte komentář: